Главная Новости организации Об организации Аудиоподкаст Видео Контакты
Главная arrow Новости в Украине arrow Які ж саме розміри прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати застосовуємо?

Які ж саме розміри прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати застосовуємо?

| Печать |
Автор Юрий Юрьевич   
06.04.2010 г.

Листом від 11.02.2010 р. N 20-0-33-10-21 Міністерство юстиції України повідомляє.

20 жовтня 2009 року Верховною Радою України прийнято Закон України N 1646-VI "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" (далі - Закон), спрямований на запровадження нових розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, які забезпечать належний соціальний захист кожного громадянина України у період фінансово-економічної кризи. 

Так, статтями 1 та 2 цього Закону, зокрема, встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 листопада 2009 року - 701 гривні, з 1 січня 2010 року - 825 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - з 1 листопада 2009 року - 632 гривень, з 1 січня 2010 року - 755 гривень; дітей віком від 6 до 18 років - з 1 листопада 2009 року - 776 гривень, з 1 січня 2010 року - 901 гривні; працездатних осіб - з 1 листопада 2009 року - 744 гривень, з 1 січня 2010 року - 869 гривень; осіб, які втратили працездатність - з 1 листопада 2009 року - 573 гривень, з 1 січня 2010 року - 695 гривень, а також встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 листопада 2009 року - 744 гривні, з 1 січня 2010 року - 869 гривень.

 

Пунктом 2 статті 3 "Прикінцеві положення" цього Закону доручено Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету при підготовці та доопрацюванні відповідно проектів законів про внесення змін до Державного бюджету України на 2009 рік та про Державний бюджет України на 2010 рік врахувати розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тобто, врахування вказаних вимог Конституції України є обов'язковим при прийнятті рішення щодо збільшення розміру прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Законами України "Про прожитковий мінімум" та "Про оплату праці", як спеціальними Законами, визначені безпосередньо правовідносини щодо прийняття Верховною Радою України рішення (закону) стосовно встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Так, згідно з частиною третьою статті 4 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Частинами першою, третьою статті 10 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України не рідше одного разу на рік у законі про Державний бюджет України.

Зміни розміру мінімальної заробітної плати іншими законами України та нормативно-правовими актами є чинними виключно після внесення змін до закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Проте, станом на 11 лютого 2010 року проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не прийнятий.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 46 Бюджетного кодексу України якщо до початку нового бюджетного періоду не набрав чинності закон про Державний бюджет України, Кабінет Міністрів України має право здійснювати витрати Державного бюджету України відповідно до цієї статті Кодексу з наступними обмеженнями, зокрема, витрати Державного бюджету України можуть здійснюватися лише на цілі, які визначені у законі про Державний бюджет України на попередній бюджетний період і одночасно передбачені у проекті закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданому Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України.

Одночасно повідомляємо, що головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики, зокрема, у сфері оплати праці є Міністерство праці та соціальної політики, яке відповідно до покладених на нього завдань розробляє та вносить в установленому порядку пропозиції щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати, проводить інформаційно-роз'яснювальну, консультаційну роботу з питань, що належать до його компетенції.

 

 
« Пред.   След. »